Ponos Domovine

Zadruga branitelja Studium iz Zagreba od 2011. godine započinje projektom „Ponos Domovine“. Projekt je javnosti predstavljen prošloga tjedna u Školi za primijenjenu umjetnost i dizajn u Zagrebu a, prema riječima upravitelja Zadruge Žarka Delača, riječ je o natjecanjima u formi kviza za srednjoškolce kojim bi se provjeravala znanja vezana uz Domovinski rat, hrvatsku povijest i zemljopis,ekologiju, religiju, moral, etiku te organizaciju natjecanja u sportskim i poluvojničkim disciplinama.

Ideja je potekla nakon što su branitelji uvidjeli koliko je oskudno znanje njihove djece vezano uz povijest Republike Hrvatske, kao i poznavanje tematike Domovinskoga rata. Uvođenjem državne mature Ministarstvo obrazovanja i športa došlo je do još dramatičnijih saznanja. Podaci s državne mature prema kojima, među ostalim, čak 40 posto maturanata nikada nije čulo za Ovčaru, vrlo mali broj zna što je balvan-revolucija,a tek 20 posto da je Vukovar okupiran 18. studenoga 1991. godine, šokirali su branitelje i braniteljske udruge.„Ne želimo nikoga kriviti, ali ako učimo o turskim ratovima, Prvome i Drugom svjetskom ratu ili japanskom BDP-u, zašto ne poučiti mlade i o tome kako smo branili i stvarali svoju domovinu“, rekao je Žarko Delač.

Za razliku od pojedinačnih pokušaja vezanih uz organizacije koncerata, humanitarnih akcija, izložaba i slično kod projekta „Ponos Domovine“ radi se o nečemu potpuno drugačijem. Riječ je o pokretanju kontinuiranog natjecanja u formi kviza za srednjoškolce i učenike osmih razreda osnovnih škola kojim bi se provjeravala znanja vezana uz Domovinski rat i odgoj, hrvatsku povijest i zemljopis, ekologiju, religiju, moral i etiku i slično. Obzirom da je cilj natjecatelje podučiti i naučiti o osnovnim podacima vezanim uz Hrvatsku Odbor za priređivanja pitanja sastavit će 2000 pitanja, a tijekom elektroničke provjere znanja svaka ekipa slučajnim će odabirom dobiti jednakih 60 pitanja. Odbor za sastavljanje pitanja čine istaknuti djelatnici u svom području rada a sastoji se od 10 članova. Na taj način pitanjima su pokrivena područja Hrvatske povijesti, zemljopisa, vjerskog odgoja, sporta, kulture, ekonomije, obrane i nacionalne
sigurnosti, ekologije, gospodarstva, etike i morala…Predsjednik i zamjenik predsjednika Odbora odredit će broj pitanja iz svakog pojedinog područja.

Uz to, neće se zanemariti niti važnost sportskog duha i zajedništva pa bi se, pored kviza znanja, organiziralo natjecanje u streljaštvu, trčanju, plivanju, vojničkom petoboju i orijentaciji. Time bi se dala prilika velikom broju učenika za sportska natjecanja jer mnogi nisu uključeni u klubove i nemaju prilike sudjelovati u sportskim treninzima. Natjecanja bi bila ekipna (tri člana u ekipi), a na taj bi način razvijali zajedništvo.

U prijedlogu, koji je sastavio pukovnik Krešimir Kovačević, stoji da će se kao ispravan hitac priznavati “pogodak bombe koja je letjela kroz zrak i imala direktan pogodak u metu”. Među ostalim disciplinama su i gađanje zračnom puškom, vojni poligon, skakanje u dalj s mjesta, klasični pikado, viseća kuglana i garotke. Sva ta natjecanja, kako je naglašeno, provodit će se u vojničkim čizmama!

U projekt se uz Ministarstvo obrazovanja i športa, uključilo i Ministarstvo obrane te Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti a sve se odvija pod pokroviteljstvom Vlade Republike Hrvatske. Projekt će započeti prikazivanjem filma o Domovinskom ratu unutar srednjih škola u Republici Hrvatskoj, a od travnja bi se započelo izlučnim natjecanjima koja bi bila organizirana u Osijeku, Rijeci, Splitu i Zagrebu.Kroz izlučna natjecanja bi se odredio 15 ekipa, a provjera znanja bi bila putem Interneta na web stranici www.ponosdomovine.hr. Najbolje ekipe će sudjelovati u finalnom natjecanju koje će se održati u Karlovcu 27. i 28. svibnja, povodom Dana OS RH. Početkom 2011. bit će raspisan i natječaj za izradu logotipa projekta "Ponos domovine", a u provedbu su uključeni i profesori Škole primijenjene umjetnosti i
dizajna.Jedan od promotora projekta, bivši sportaš i olimpijac Damir Škaro, podsjetio je na doprinos sportaša u promociji Hrvatske i njezine samostalnosti, osnivanje sportske satnije koja je obilazila bojišnicu i davala potporu hrvatskim braniteljima u obrani zemlje. Iako mali narod, pokazali smo da smo sportska velesila, rekao je Škaro podsjetivši i na štrajk glađu hrvatskih sportaša pred Ujedninjenim narodima, kao i mnoge postignute uspjehe na međunarodnim natjecanjima. Plan organizatora je da se, u budućnosti, projekt „Ponos Domovine“ proširi na više razrede osnovnih škola te u hrvatskim školama u inozemstvu. Sudjelovanje u natjecanju je dobrovoljno, a natjecanje će biti ekipno, sa po tri člana u ekipi. Što se tiče nagrada, pobjednička ekipa dobila bi izravan upis na fakultete Zagrebačkog sveučilišta ili privatna učilišta, a utješne nagrade su prijenosna računala, police životnog osiguranja i slično. Finalisti bi posjetili Ured predsjednika RH, Sabora i Vlade. Uz suglasnost Ministarstva obrane finalistima bi bila omogućena i vožnja helikopterom jer je cijeli projekt ujedno i promidžba vojničkog poziva i dio obilježavanja Dana OS RH.